Uwaga! Udzielając pomocy przedweterynaryjnej dla zwierzaka postaraj się uspokoić. Stres jest złym doradcą i działając pod wpływem emocji możesz popełnić błąd, który będzie sporo kosztował Twojego zwierzaka.
Połóż psa na twardej, stabilnej powierzchni. Pysk i szyję połóż w pozycji prostej tak, aby udrożnić drogi oddechowe.
Jeżeli zwierzak nie oddycha i nie ma pulsu, rozpocznij masaż serca – połóż rękę (w przypadku małych zwierzaków wystarczy jedna ręka) na klatce piersiowej. Rozpocznij masaż: 80-100 ucisków na minutę – to może być trudne, więc jeżeli nie potrafisz utrzymać tak szybkiego tempa, postaraj się wykonać przynajmniej 60 ucisków na minutę.
Po minucie, odczekaj 30 sekund i sprawdź czy piesek zaczął samodzielnie oddychać. Jeżeli nie, powtarzaj masaż, aż do pojawienia się pomocy.
Uwaga, u małych psów i szczeniąt nie robimy wdechów!
Gdy oddech wróci, natychmiast zabierz psa do najbliżej lecznicy. W drodze do kliniki weterynaryjnej, zadzwoń do lekarza weterynarii i uprzedź, że niedługo będziesz na miejscu z psem, który wymaga natychmiastowej pomocy.
Pies przytomny – Zadławienie
Jeżeli pies się zadławił prawdopodobnie będzie stał w charakterystycznej pozycji z szeroko rozstawionymi nogami i pyskiem zwróconym do dołu.
Połóż psa na kolanie, tyle łapy i tułów na udzie, tak, aby głowa niżej niż reszta ciała. Poklep w okolicach karku lub stanowczo potrząśnij nim w stronę podłogi, uważaj żeby nie zrobić tego za mocno, bo możesz zrobić psu krzywdę.
Jeżeli przedmiot nadal tkwi w przełyku, zastosuj chwyt Heimlicha (czytaj Hajmlicha). W tym celu należy złapać psa tuż pod żebrami, dłonie powinny być mocno splecione ze sobą w formie kuli. Wykonaj pięć zdecydowanych ucisków pod żebrami.
Zajrzyj do psyka, możliwe, że przedmiot przesunął się i można go łatwo wyciągnąć.
Gdy uda się wyciągnąć przedmiot, możliwie jak najszybciej zabierz psa do najbliższej lecznicy, aby zbadał go lekarz weterynarii.