KAMPANIA SPOŁECZNA #USTA-PYSK

JAK UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZWIERZĘTOM?
Zobacz film

PIERWSZA POMOC DLA PSA

PIERWSZA POMOC DLA KOTA

PIERWSZA POMOC DLA ŚWINKI MORSKIEJ

PIERWSZA POMOC DLA CHOMIKA

PIERWSZA POMOC DLA KRÓLIKA

PIERWSZA POMOC DLA FRETKI

Uwaga! Udzielając pomocy przedweterynaryjnej dla zwierzaka postaraj się uspokoić. Stres jest złym doradcą i działając pod wpływem emocji możesz popełnić błąd, który będzie sporo kosztował Twojego zwierzaka. 

Połóż psa na twardej, stabilnej powierzchni. Pysk i szyję połóż w pozycji prostej tak, aby udrożnić drogi oddechowe.

Jeżeli zwierzak nie oddycha i nie ma pulsu, rozpocznij masaż serca – połóż rękę (w przypadku małych zwierzaków wystarczy jedna ręka) na klatce piersiowej. Rozpocznij masaż: 80-100 ucisków na minutę – to może być trudne, więc jeżeli nie potrafisz utrzymać tak szybkiego tempa, postaraj się wykonać przynajmniej 60 ucisków na minutę.

Po minucie, odczekaj 30 sekund i sprawdź czy piesek zaczął samodzielnie oddychać. Jeżeli nie, powtarzaj masaż, aż do pojawienia się pomocy.

Uwaga, u małych psów i szczeniąt nie robimy wdechów!

 

Gdy oddech wróci, natychmiast zabierz psa do najbliżej lecznicy. W drodze do kliniki weterynaryjnej, zadzwoń do lekarza weterynarii i uprzedź, że niedługo będziesz na miejscu z psem, który wymaga natychmiastowej pomocy.

Pies przytomny – Zadławienie

Jeżeli pies się zadławił prawdopodobnie będzie stał w charakterystycznej pozycji z szeroko rozstawionymi nogami i pyskiem zwróconym do dołu. 

Połóż psa na kolanie, tyle łapy i tułów  na udzie, tak, aby głowa niżej niż reszta ciała. Poklep w okolicach karku lub stanowczo potrząśnij nim w stronę podłogi, uważaj żeby nie zrobić tego za mocno, bo możesz zrobić psu krzywdę.

 

Jeżeli przedmiot nadal tkwi w przełyku, zastosuj chwyt Heimlicha (czytaj Hajmlicha). W tym celu należy złapać psa tuż pod żebrami, dłonie powinny być mocno splecione ze sobą w formie kuli. Wykonaj pięć zdecydowanych ucisków pod żebrami.

Zajrzyj do psyka, możliwe, że przedmiot przesunął się i można go łatwo wyciągnąć.

Gdy uda się wyciągnąć przedmiot, możliwie jak najszybciej zabierz psa do najbliższej lecznicy, aby zbadał go lekarz weterynarii.