KAMPANIA SPOŁECZNA #USTA-PYSK

JAK UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZWIERZĘTOM?
Zobacz film

PIERWSZA POMOC DLA PSA

PIERWSZA POMOC DLA KOTA

PIERWSZA POMOC DLA ŚWINKI MORSKIEJ

PIERWSZA POMOC DLA CHOMIKA

PIERWSZA POMOC DLA KRÓLIKA

PIERWSZA POMOC DLA FRETKI

Małe zwierzątka domowe są bardzo delikatne, dlatego udzielając im pierwszej pomocy, koniecznie pamiętaj żeby robić to delikatnie! Nigdy nie wykonuj masażu serca ani sztucznego oddychania u zwierzęcia, które tego nie potrzebuje!

Zanim rozpoczniesz udzielanie pierwszej pomocy swojemu zwierzakowi, postaraj się zachować spokój! Ratowanie zdrowia i życia to bardzo stresująca sytuacja, dlatego działając w miarę spokojnie, masz większe szanse, aby prawidłowo pomóc.

Przed przystąpieniem do pierwszej pomocy, pamiętaj o podstawowym ABCD, czyli: 
A – Airways – sprawdzeniu dróg oddechowych zwierzaka – czy nic w nich nie ma?

B – Breathing – sprawdzeniu czy zwierzę oddycha.

C – Circulation – czy jest tętno?

D – Disability – stan neurologiczny. To trudne słowo, które odnosi się do sprawdzenia czy zwierzak reaguje na bodźce – np. delikatne uszczypnięcie.

Obserwuj zwierzaka przez 10 sekund i oceń czy oddycha – czy klatka piersiowa się unosi.

Jeśli zwierzątko nie oddycha, połóż je na boku, tak, aby szyja i głowa były w linii prostej – to tak zwana pozycja „gardłowa”.

Sprawdź również czy Twojemu pupilowi bije serduszko. W tym celu połóż palec wskazujący i serdeczny po lewej stronie klatki piersiowej (trochę niżej niż pod pachą) zwierzaka. Jeżeli nie możesz, obserwuj czy klatka piersiowa „faluje” góra-dół. 

Zwiń dłoń w rulon, obejmij w ten sposób swoje usta i pyszczek zwierzaka. Następnie, delikatnie dmuchnij – staraj się obserwować czy klatka piersiowa się rusza. Jeżeli nie, dmuchnij mocniej.

Wykonuj sztuczne oddychanie co 5 sekund, w międzyczasie sprawdzaj czy zwierzątko zaczęło samo oddychać.

W sytuacji gdy serduszko bije, ale nie ma oddechu, to kontynuuj sztuczne oddychanie.

Gdy serduszko nie bije, rozpocznij natychmiast masaż serca. Przyłóż kciuk i palec wskazujący do klatki piersiowej, w okolice łokcia. Zacznij uciskać w tempie jeden ucisk na dwie sekundy. Co 5 sekund rób sztuczne oddychanie.