KAMPANIA SPOŁECZNA #USTA-PYSK

JAK UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZWIERZĘTOM?
Zobacz film

PIERWSZA POMOC DLA PSA

PIERWSZA POMOC DLA KOTA

PIERWSZA POMOC DLA ŚWINKI MORSKIEJ

PIERWSZA POMOC DLA CHOMIKA

PIERWSZA POMOC DLA KRÓLIKA

PIERWSZA POMOC DLA FRETKI

Podstawową zasadą podczas udzielania pierwszej pomocy dla zwierząt jest zachowanie spokoju. Twoje zdenerwowanie udzieli się zwierzęciu, które i tak jest w ogromnym stresie, ponieważ nie rozumie co się dzieje.

Pierwsza pomoc dla kotów jest podobna, jak w przypadku mniejszych psów. Tu również trzeba działać według schematu ABCD, czyli:

A – Sprawdź i udrożnij drogi oddechowe, pysk i szyja prosto w pozycji „proste gardło”.

B – Upewnij się, że zwierzę oddycha. Możesz w tym celu podłożyć pod nos lusterko lub ekran telefonu, jeżeli zaparuje, to znaczy, że zwierzak oddycha.

C – Sprawdź puls, przyłóż palce: środkowy i wskazujący do wewnętrznej strony uda (mniej więcej na wysokości kolana, tam jest tętnica udowa) lub do klatki piersiowej. 

D – delikatnie uszczypnij zwierzaka i sprawdź czy zareaguje.

Jeżeli kot jest nieprzytomny połóż go na prawym boku. Aby sprawdzić, gdzie należy uciskać klatkę piersiową, zegnij łapkę, miejsce tuż pod zgiętym łokciem to prawidłowe miejsce ucisku. Postaraj się wykonać 100 delikatnych uciśnięć w ciągu minuty. 

Jeżeli jest tętno, ale nie ma oddechu – wykonaj sztuczne oddychanie. Wykonaj 10 ucisków i dwa wdechy do noska. W ciągu minuty, zrób 10 powtórzeń. 

Pamiętaj, że małe kotki oraz kocięta powinno się reanimować bardzo delikatnie!

Wykonując masaż serca dla kociąt możesz trzymać je w ręku i wykonywać masaż kciukiem lub położyć na twardej nawierzchni i uciskać jedną ręką. Wykonaj 10 delikatnych ucisków i 2 wdechy – uważaj żeby nie wpuścić za dużo powietrza! 

Jak tylko wróci oddech, zabierz kota do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Będąc w drodze zadzwoń i uprzedź lekarza weterynarii.

Gdy kot się zadławi, przyjmuje charakterystyczną postawę z głową skierowaną na dół i wydaje „gardłowy” dźwięk.

W pierwszej kolejności spróbuj zajrzeć do pyska – jeżeli widzisz jakiś przedmiot (może być to zabawka, a nawet karma) – postaraj się delikatnie go wyjąć. Jeżeli przedmiot jest głębiej, złap kota w okolicy ud i potrząśnij nim w dół. Ruch musi być stanowczy, ale nie bardzo mocny. Sprawdź czy przedmiot nadal tkwi w przełyku.

Jeżeli kot nadal nie oddycha, wykonaj chwyt Heimlicha (czytaj Hajmlicha), przyłóż kota plecami do Twojego brzucha, zegnij się w pół, złap zwierzę pod żebrami, a następnie kilka razy naciśnij jego brzuch.

Gdy zagrożenie minie i przedmiot wypadnie, zawieź kota do najbliższej kliniki.