List w sprawie ochrony waleni

LIST NELI DO UNII EUROPEJSKIEJ
PODPISYWANY PRZEZ DZIECI Z CAŁEJ POLSKI

AKTUALNIE: ponad 20.000 podpisów dzieci, list jest w trasie po szkołach i przedszkolach w Polsce.

CEL: 100.000 podpisów dzieci i skierowanie listu do Unii Europejskiej.

SKUTEK: wprowadzenie ochrony waleni u wybrzeży Wysp Owczych.

PROBLEM: coroczne polowania na całe rodziny waleni przez miejscową ludność. Co roku z rąk ludzi ginie około 800 osobników. Wyspy Owcze nie są bardzo daleko od Polski i naszego Morza Bałtyckiego.

ARGUMENTY:

Grindwale, delfiny, wieloryby oraz inne walenie – te wszystkie wspaniałe, niezwykle mądre, rodzinne i wrażliwe morskie ssaki giną z rąk ludzi podczas corocznych, okrutnych polowań na Wyspach Owczych. To bardzo blisko nas i naszego Morza Bałtyckiego!

Na Wyspach Owczych jest tradycja polowań na całe rodziny waleni, sięgająca setek lat wstecz, gdy brakowało jedzenia, a mieszkańcy Wysp wykorzystywali zdobyte w ten sposób mięso i tłuszcz podczas zimy. Jednak w XXI wieku, gdy dostęp do pożywienia jest dużo łatwiejszy, zwyczaj ten jest zwykłym okrucieństwem.

Te przepiękne zwierzęta zawiniły tylko tym, że zamieszkały w niewłaściwych wodach i nie zostały objęte ochroną. Ale walenie należą do nas wszystkich. Są mieszkańcami wszystkich mórz i oceanów.

W imieniu własnym, ale także w imieniu wszystkich dzieci i nastolatków w Polsce, a przede wszystkim w imieniu tych, którzy głosu nie mają, proszę o zmianę prawa i zakazania polowań na Wyspach Owczych. Błagamy o stanowczą interwencję i zakazanie kontynuowania tej okrutnej tradycji, która w rezultacie doprowadzi do wyginięcia tych wyjątkowych zwierząt.

Zapraszamy wszystkie dzieci, które chcą przyłączyć się do akcji ratowania waleni, aby podpisały się na WIELKIM LIŚCIE DO UNII EUROPEJSKIEJ oraz zaprosiły List (wielką rolę papieru) do swojej szkoły/przedszkola. List będzie podróżował po szkołach i przedszkolach przez kilka miesięcy, a następnie zostanie wysłany do władz Unii.

Przyłącz się! Napisz maila: planeta(małpka)you4planet.org