Dziękujemy za udział w Konferencji „Pszczoła miodna a środowisko naturalne”

zorganizowanej przez fundację Neli Małej Reporterki „The Adventure starts Here Foundation” w związku z realizacją przez fundację zadania publicznego Kampania edukacyjna rola pszczoły miodnej na terenie województwa podlaskiego. Działanie było współfinansowane ze środków budżetu województwa podlaskiego. Szczególne podziękowania dla Marszałka Województwa Podlaskiego, Wicemarszałka, Władz Miasta Białystok, Władz Uniwersytetu w Białymstoku, Dziekana Wydziału Biologii, Prelegentów, Miłośników Przyrody, Pszczół, Praktyków, Rodziców oraz Dzieci, dzięki którym przekaz o potrzebie ochrony pszczoły miodnej będzie trwał dalej w kolejnych pokoleniach.

TVP3 BIAŁYSTOK
POLSKIE RADIO BIAŁYSTOK
[player id=1615]
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
Kontakt i adresy

Konferencja „Pszczoła miodna a środowisko naturalne”
Data: 8 sierpień 2022
Godzina 12.00
Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku
Wydział Biologii
ul. Konstantego Ciołkowskiego 1 J
Aula im. prof. A. Myrchy nr 2003 (I piętro)

Uprzejmie informujemy, iż zgłoszenie nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca siedzącego na auli, a stanowi dla nas informację orientacyjną o możliwej frekwencji.
Decyduje kolejność przybycia.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!

mail:
rola-pszczoly-miodnej@fundacjaneli.org

 „Pszczoła miodna a środowisko naturalne” –

konferencja dla dzieci
i dorosłych w Białymstoku

Już 8 sierpnia o godz. 12:00 w Białymstoku odbędzie się konferencja naukowo-przyrodnicza
dla dzieci i dorosłych

pt. „Pszczoła miodna a środowisko naturalne”,

organizowana przez Fundację Neli Małej Reporterki.

Zapraszamy do udziału dzieci, młodzież i dorosłych!

Uczymy się od siebie nawzajem, wymieniamy doświadczeniami, poszerzamy horyzonty. Dbamy o to, by przyszłe pokolenia poznały wartość pszczół, ich zachowania i nauczyły się je chronić.

W związku z tym zapraszamy na unikatowy panel dyskusyjny, na którym wystąpią przedstawiciele środowisk naukowych, eksperci oraz dzieci.

Bo pszczoły są ważne dla każdego!

JAK MOGĘ WZIĄĆ UDZIAŁ W KONFERENCJI z NELĄ MAŁĄ REPORTERKĄ?

Możesz wypełnić formularz i wziąć udział w konferencji jako wolny słuchacz, jako ekspert w panelu dyskusyjnym lub możesz zgłosić dziecko do zaprezentowania swojego rysunku i wypowiedzi o pszczołach.

1. Jako WOLNY SŁUCHACZ – zapraszamy wszystkich miłośników przyrody chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat pszczoły miodnej. Sprawdź, jak przesłać swoje zgłoszenie;

2. Jako PRELEGENT – zapraszamy wszystkich miłośników pszczelarstwa, entomologów, zoologów, ekologów, przyrodników oraz przedstawicieli środowisk pszczelarskich z terenu województwa podlaskiego do zgłoszenia swojej kandydatury i chęci uczestnictwa w krótkim wystąpieniu/ panelu dyskusyjnym. Sprawdź, jak przesłać swoje zgłoszenie;

3. Zgłoś DZIECKO – zapraszamy wszystkie dzieci do konkursu plastycznego i udziału w panelu dyskusyjnym z naukowcami i przyrodnikami. Sprawdź, jak przesłać zgłoszenie dziecka;

Rola pszczoły miodnej

Na świecie żyje ponad 20 000 gatunków pszczół. W samej Polsce występuje prawie 500 gatunków pszczół, ale tylko jedna – pszczoła miodna, produkuje miód i inne produkty odpszczele.

Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Ich główne zadanie – zapylanie roślin – przynosi korzyść w postaci jedzenia, nie tylko ludziom. Owoce jarzębiny, jeżyny, maliny, jagody i wiele innych roślin stanowi pożywienie dla dzikich ssaków i ptaków, a owoce te również powstają dzięki zapyleniu przez pszczoły.

„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” – Albert Einstein

Te małe owady mają ogromną moc!
Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Pszczołom zawdzięczamy wiele owoców m.in. truskawki, jagody, borówki, morele czy wiśnie, ale także około 4 tysięcy odmian warzyw! Podczas jednego zbioru pszczoła odwiedza od 50 do 100 kwiatów.

Najmniejsze pszczoły zbierające miód mierzą 0,2 mm (pszczoły karłowate). Największe osiągają rozmiar 4 cm (megachile pluto).

Mimo swoich małych rozmiarów pszczoły są mistrzyniami w dźwiganiu ciężarów. Często wracają do ula z pyłkiem i nektarem, które trzykrotnie przekraczają ciężar ich ciała!

Pszczoły, w poszukiwaniu pyłku, mogą bardzo oddalić się od swojego ula. Pszczoły zwykle odlatują na odległość około 3 km, ale zdarza się, że podróżują nawet do 10 km od swojego domu.

3 kroki do zostania Pszczelim Przyjacielem

Zbuduj poidełko dla pszczół

Dbaj o roślinność

Kupuj miód od lokalnych pszczelarzy

Nasi mali przyjaciele, tak samo jak my, potrzebują wody do życia. Pszczoły oprócz zaspokajania pragnienia używają wody do rozcieńczania pokarmu oraz regulowania temperatury w ulach. By pomóc im w tych działaniach, wykonaj proste poidełko, z którego skorzystają również inne owady.

W pierwszym kroku przygotuj naczynie. Świetnie sprawdzą się tu nieużywane doniczki, podstawki pod kwiaty czy inne pojemniczki.

W drugim kroku zgromadź elementy, które umieścisz w swoim poidełku. Świetnie sprawdzą się do tego różnej wielkości kamyki, patyczki, szyszki lub mech. Ułóż elementy w naczyniu.

W ostatnim kroku wypełnij naczynie wodą. Pamiętaj, by woda nie wypełniała naczynia po brzegi. Część elementów pozostaw niezanurzonych, tak by pszczoły mogły na nich bezpiecznie wylądować, napić się wody i chwilkę odpocząć w swojej wędrówce.

Zadbaj, by w Twoim ogrodzie lub na balkonie znalazły się rośliny miododajne i drzewa owocowe. Kwitnące rośliny będą świetnym pokarmem dla pszczół i źródłem surowca na miód.

Do najbardziej popularnych roślin miododajnych należą: chaber bławatek, tulipan, koniczyna, facelia błękitna, niezapominajka, wrzos, hiacynt, krokus, szafirek i narcyz.

W ogrodach warto zadbać o to, by pojawiły się w nich drzewa owocowe jak i łąki kwietne, które są dużo bardziej pożyteczne dla pszczół niż zwykły trawnik, ale też pięknie wyglądają 🙂  

Sprawdź czy w Twojej okolicy znajduje się pasieka lub gospodarstwo pszczelarskie, w którym lokalni pszczelarze wytwarzają wysokiej jakości miód.

Miód zawiera wiele witamin, enzymów i minerałów. Jest pyszny, słodki i znacznie zdrowszy niż cukier.

Chcesz wziąć udział w panelu dyskusyjnym?
Wyślij zgłoszenie!

Możesz wziąć udział w konferencji na 3 sposoby, wybierz rolę dla siebie i wypełnij formularz zgłoszeniowy!

1. Jako WOLNY SŁUCHACZ (dziecko/dorosły)  – wypełnij formularz zgłoszeniowy i zapisz się na listę uczestników.
Ilość miejsc ograniczona do wielkości auli uniwersyteckiej – decyduje kolejność przyjścia.
Wstęp wolny.

2. Jako PRELEGENT – wypełnij formularz zgłoszeniowy i krótko przedstaw proponowany przez siebie temat wystąpienia na konferencji (czas trwania wystąpienia: do 10 minut).

Nabór zgłoszeń trwa do 20.07.2022r.
Rozstrzygnięcie naboru: 25.07.2022r.
Wstęp wolny.

Dziękujemy za spotkanie

3. Jako rodzic/opiekun prawny zgłaszający DZIECKO do konkursu plastycznego „Co robi pszczoła? Rola pszczoły miodnej w środowisku naturalnym”. Wypełnij formularz przesyłając zdjęcie/skan pracy plastycznej dziecka (technika dowolna), w której przedstawi ono rolę pszczoły miodnej (format zdjęcia JPG). Spośród prac wyłonimy zwycięzców, którzy wystąpią w roli dziecięcych prelegentów na konferencji.

Konkurs trwa do: 24.07.2022r.
Rozstrzygnięcie konkursu: 27.07.2022r.
Wstęp wolny.

Konkurs zamknięty. Dziękujemy za wszystkie przesłane prace!

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Witamy i dziękujemy za wszystkie prace przesłane na konkurs „CO ROBI PSZCZOŁA?” ❤ Są piękne i pełne pasji. Oto zwycięskie prace. Ich autorzy będą mogli o nich opowiedzieć na konferencji naukowej o ROLI PSZCZOŁY MIODNEJ organizowanej na Uniwersytecie w Białymstoku 🙂 Ja też tam będę 🙂 Jeżeli ktoś nie może przybyć – zapraszam do oglądania transmisji on-line z wydarzenia na Facebooku na stronie www.facebook.com/fundacjaneli🙂.
Zwycięzcy zostaną skontaktowani mailowo i każdy dostanie też do wydrukowania na maila dyplom PSZCZELEGO PRZYJACIELA za wyjątkową postawę w niesieniu pomocy i zaangażowanie w ochronę pszczół.

Ciekawostki o pszczołach

Co jedzą pszczoły?

Głównym pokarmem dla pszczół jest miód, pierzga, a także mleczko pszczele. Jedna rodzina (ok 50 tysięcy osobników) konsumuje od 70 do 100 kg miodu.

Pszczoła czy odrzutowiec?

Skrzydła pszczół uderzają około 200 razy na sekundę! Poruszają się one niezwykle szybko, przez co wydają charakterystyczne szumy. Pszczoły latają z prędkością 24 km/h.

Kontakt i adresy

Konferencja „Pszczoła miodna a środowisko naturalne”
Data: 8 sierpień 2022
Godzina 14.00
Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku
Wydział Biologii
ul. Konstantego Ciołkowskiego 1 J
Aula im. prof. A. Myrchy nr 2003 (I piętro)

Uprzejmie informujemy, iż zgłoszenie nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca siedzącego na auli, a stanowi dla nas informację orientacyjną o możliwej frekwencji.
Decyduje kolejność przybycia.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!

mail: rola-pszczoly-miodnej@fundacjaneli.org

Dokument ewaluacyjny

Dokument ewaluacyjny do zadania publicznego zrealizowanego przez fundację The Adventure starts Here Foundation pn. KAMPANIA EDUKACYJNA „ROLA PSZCZOŁY MIODNEJ” w ramach wykonania zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

PDF do pobrania

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.