Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Ziemi?
Międzynarodowy Dzień Ziemi został ustanowiony 22 kwietnia1970 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Pierwsze obchody zainicjował amerykański senator Gaylord Nelson. Zwrócił on uwagę na pilną potrzebę ochrony środowiska naturalnego w obliczu rosnącej liczby zagrożeń ekologicznych. Dzięki jego inicjatywie i działaniom, zaczęto podejmować kroki na rzecz ochrony środowiska.
Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony na całym świecie i stanowi największe ekologiczne święto. Skupia uwagę na kwestiach związanych z ochroną środowiska naturalnego, a także wpływem działalności człowieka na faunę i florę. To doskonała okazja do kształtowania proekologicznych postaw w społeczeństwie.
To również dobry dzień na zastanowienie się, jakie działania możesz podjąć samodzielnie w swoim otoczeniu, aby pomagać w ochronie środowiska nie tylko od święta.
8 nawyków, które pomagają dbać o ziemię
Naszym zdaniem to właśnie niewielkie nawyki, wprowadzane na co dzień, powodują realną zmianę w otoczeniu. Przedstawiamy 8 propozycji, które bez wysiłku możesz wprowadzić każdego dnia, by zadbać o naszą planetę.
Nie ładujesz urządzenia? Odłącz wtyczkę od gniazdka
Oszczędzanie energii to jedna z najprostszych rzeczy, które możemy zrobić dla naszej planety. Jeśli nie korzystasz w danej chwili z urządzenia — odłącz je z gniazdka. Nawet jeśli po drugiej stronie ładowarki nie ma akurat telefonu, to i tak następuje pobór mocy. Dbaj o to, by eliminować takie nawyki.
Podobnie sytuacja wygląda z pozostawianiem włączonych świateł w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywasz. Dodatkowo, jeśli akurat spaliła Ci się żarówka, rozważ zakup energooszczędnej lub LEDowej. Oprócz walorów energooszczędnych takie żarówki mają dodatkową zaletę — są znacznie trwalsze niż klasyczne żarówki.
Czy to na pewno jest śmieć?
Mamy nadzieję, że do segregowania odpadów, nie trzeba nikogo zachęcać. Sam proces odzyskiwania surowców z odpadów, nazywany jest recyklingiem. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie części materiałów do dalszej produkcji.
Dzisiejsza technologia dzięki recyklingowi pozwala na odkrywanie nowych tworzyw. Słyszeliście o wegańskich torebkach ze skórki mango albo butach wyprodukowanych z butelek PET? Wyrzuć śmieci do odpowiedniego pojemnika i daj im szansę na „drugie życie”.
Wiele z opakowań pozornie nadających się do wyrzucenia może również znaleźć miejsce w Twoim domu i posłużyć do organizacji lub przechowywania, np. słoiki po kiszonkach czy ciecierzycy konserwowej świetnie sprawdzą się jako pojemniki na produkty sypkie.
Wybierz transport publiczny kiedy jest to możliwe
Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza zimą daje się we znaki wszystkim. Niestety, pomimo rosnącej świadomości społecznej, poziomy smogu w Polsce są jednymi z najwyższych. Ma na nie wpływ sezon grzewczy, ale również samochody. W miarę swoich możliwości staraj się jak najczęściej wymieniać podróż autem na podróżowanie rowerem czy transportem zbiorowym.
Unikaj jednorazowych produktów
Jednorazowe produkty, takie jak kubki i sztućce czy słomki, mimo że są niewielkich rozmiarów, używane nagminnie mogą zamienić się w wielką górę śmieci. Problematyczne są zwłaszcza pozornie „papierowe” kubki po kawie czy innych napojach kupowanych na wynos. Powłoka, którą wyścielane są one od wewnątrz, sprawia, że recykling takiego odpadu jest niemożliwy. Dla wszystkich fanów kawy na mieście świetną alternatywą będzie własny, wielorazowy kubek.
Zamawiając danie z restauracji, podkreśl w uwagach, że nie potrzebujesz dodatkowych sztućców, jeśli akurat masz dostęp do tradycyjnych sztućców.
Sporym wyzwaniem mogą być jednorazowe woreczki na warzywa, owoce lub pieczywo. Jak sobie z tym poradzić? Pamiętaj, aby mieć w torebce lub plecaku zapasową wielorazową siatkę, lub nawet reklamówkę, którą już zdążyłeś, zdążyłaś kupić. Dzięki nim, z nieplanowanej wizyty w sklepie wyjdziesz z jedną reklamówką mniej.
Jeśli masz ochotę możesz rozważyć również zakup specjalnych, siateczkowych torebek na warzywa i owoce. Na szczęście spotkać je możesz w coraz większej liczbie popularnych marketów.
Oszczędzaj wodę
Zastanów się chwilę i przypomnij sobie jak wygląda Twoje mycie rąk? Czy w trakcie mydlenia i szorowania dłoni woda z kranu cieknie ciurkiem? Możesz być pewny/a, że zakręcenie kranu pomiędzy namoczeniem a spłukaniem rąk pozwoli zauważalnie zminimalizować zużycie wody. W końcu dłonie myjemy nawet kilkanaście razy dziennie. W skali miesiąca to ogromna oszczędność. Podobnie sytuacja wygląda z myciem zębów — jeśli w trakcie szczotkowania towarzyszy Ci szum wody postaraj się to zmienić już dziś.
Kupuj lokalne produkty
Nawyk kupowania u lokalnych wytwórców ma wiele korzyści. Produkty wytworzone lokalnie, dostępne w pobliskich sklepach i rynkach są zazwyczaj produkowane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż produkty importowane. Społeczność, która stawia na produkty z sąsiedztwa pomaga również, w pewnym stopniu, ograniczyć niekorzystny wpływ transportu na środowisko naturalne.
Używaj ekologicznych środków czystości
Podczas domowego sprzątania staraj się używać ekologicznych środków czystości, takich jak ocet, soda oczyszczona i cytryna. Wymienione środki są łatwo dostępne, a w kuchni lub łazience potrafią zdziałać cuda.
Jeśli jednak wolisz tradycyjną chemię do sprzątania, rozważ zakup opakowań refill lub takich o dużych pojemnościach. Litrowe opakowanie „zapasu” mydła stanowi równowartość nawet 4 tradycyjnych pojemników z pompką. Sprawdź także, czy w Twojej okolicy nie działa sklep, w którym mając własny pojemnik, uzupełnisz jedynie jego zawartość.
Sadź drzewa i kwiaty
Drzewa i kwiaty pomagają w absorpcji dwutlenku węgla z powietrza i zapewniają środowisko życia dla dzikiej fauny. Jeśli tylko masz możliwość, zaaranżuj miniogródek kwietny na swoim balkonie. Obserwowanie rozwijającej się dżungli, która powstała dzięki twojemu wysiłkowi, to prawdziwa radocha.
Jeśli jesteś posiadaczem trawnika lub większego ogrodu zastanów się, czy zamiast kosić do zera, uda Ci się wygospodarować niewielki obszaru na wysianie łąki kwietnej lub taki, na którym pozwolisz swobodnie rosnąć roślinom.
Działania te mogą wydawać się niepozorne, ale jeśli wprowadzi je w życie wystarczająca liczba ludzi, będą mieć znaczny wpływ na poprawę środowiska naszej planety. Wdrożenie ich szybko stanie się rutyną.
Dbajmy o naszą planetę nie tylko dzisiaj, w Dzień Ziemi, ale też na co dzień. Przyjmijmy tę odpowiedzialność i pomóżmy w ochronie środowiska dla przyszłych pokoleń.