Misja Neli w Australii

11 sie 2022 | Fundacja Neli | 0 komentarzy

NELA ambasadorem fundacji „The Adventure starts Here Foundation”

Ambasadorem fundacji THE ADVENTURE STARTS HERE FOUNDATION jest Nela Mała Reporterka – podróżniczka, autorka książek dziecięcych oraz reportaży telewizyjnych.

• Nela w swoją pierwszą podróż z plecakiem wyruszyła, gdy miała pięć lat. Od tamtej pory zwiedziła już ponad pięćdziesiąt państw, na siedmiu kontynentach.
  • Jej pierwsza książka ukazała się w 2014 roku, gdy Nela miała 8 lat. Od tego roku występuje także w programie telewizyjnym, emitowanym przez TVP ABC i TVP POLONIA. Przez rok prowadziła także autorską audycję w Radiu dla Ciebie.
  • Zdobyła 4 nagrody Bestseller Empiku z rzędu za lata 2015, 2016, 2017, 2018 (za 2019 rok – jej książki zostały wyłączone z możliwości ubiegania się o kolejnego Bestsellera, w związku z czym nie była klasyfikowana w plebiscycie).

Zdobyte Bestsellery i nominacje:

Za rok 2015 – za książkę Nela i tajemnice świata; jednocześnie była pierwszą osobą w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie, za rok 2016 w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany. Za rok 2017 za książkę Nela i skarby Karaibów, oraz za rok 2018 za książkę Nela na wyspie rajskich ptaków.

Razem z jej książkami, które zdobywały nagrody Bestseller Empiku, były też nominowane do nagrody inne jej książki wydane w danym roku. W ten sposób za rok 2017 na 5 nominacji 3 należały do Neli – za książki:

• „Nela i polarne zwierzęta” – Nela Mała Reporterka (nominacja do Bestsellera Empiku za 2017 rok)
  • „Nela i skarby Karaibów” – Nela Mała Reporterka (wygrany Bestseller Empiku za 2017 rok)
  • „Nela i tajemnice oceanów” – Nela Mała Reporterka (nominacja do Bestsellera Empiku za 2017 rok)

W 2017 roku otrzymała nagrodę podróżniczą TRAVELER za serię książek podróżniczych dla dzieci.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 jej książka pt. Nela na kole podbiegunowym w 2017 została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie szkoły podstawowej.

Nela, jako nastolatka bierze aktywny udział w akcjach społecznych i humanitarnych. W 2019 roku pełniła rolę nieformalnej ambasadorki interaktywnego stoiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komisji Europejskiej, stworzonego dla dzieci i młodzieży w Miasteczku Humanitarnym na Międzynarodowych Targach Humanitarnych. Udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Marc Lowcock. Podczas targów Nelę odwiedził Prezydent Andrzej Duda.

W 2019 roku – w swojej książce Nela w krainie orek poruszyła bardzo ważny temat, jakim jest zanieczyszczenie mórz i oceanów przede wszystkim przez plastik i mikroplastik. W grudniu 2019 roku podczas czterech weekendów spotkań autorskich, Nelę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy fanów – opowiadała im o swoich obserwacjach orek w Norwegii, Argentynie i na Antarktydzie oraz uwrażliwiała dzieci na potrzebę ograniczenia plastiku w codziennym życiu.

W 2019 roku przygotowała również List do Unii Europejskiej w ochronie waleni na Wyspach Owczych – gdzie co roku dokonywane są niehumanitarne polowania, na całe rodziny tych stworzeń. List ruszył w podróż po polskich szkołach i przedszkolach, aby wszystkie dzieci mogły przyłączyć się do akcji i złożyć swój głos poparcia. List aktualnie jest podpisywany przez dzieci. Następnie ma trafić do Unii Europejskiej.

Nela rozwija również projekt edukacyjno-badawczy i będzie tworzyć bazy badawcze w różnych częściach świata, gdzie będą zapraszani naukowcy oraz dzieci, które staną się obserwatorami przyrody. Pierwsza baza badawcza ma powstać w dżungli w Kostaryce.

Ostatnia podróż Neli miała miejsce do Australii, gdzie wyruszyła po pożarach buszu w poszukiwaniu zwierząt, które mogą potrzebować pomocy. Jej relację z misji ratunkowo-badawczej będzie można obejrzeć w telewizji. Już niebawem ukaże się też jej najnowsza książka pt. Nela na Wyspie Kangura.

Działalność Neli docenił również Ambasador Australii w Polsce, który napisał kilka słów wstępu do jej najnowszej książki:

Tak, jak to Nela odkryła podczas swojej ostatniej przygody – Australia jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia.

Australijczycy są bardzo wdzięczni za wszystkie wyrazy sympatii i wsparcia ze strony polskich dzieci oraz życzenia odbudowy pięknych miejsc po pożarach z przełomu 2019/2020 – takich jak Wyspa Kangura.

Lloyd Brodrick

Ambasador Australii w Polsce

Mogą Ci się spodobać również: