PRZYRODNICZY TREKKING NA LUBELSZCZYŹNIE Z NELĄ MAŁĄ REPORTERKĄ

PARTNEREM PROJEKTU JEST

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 • GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ LASY JANOWSKIE? Lasy Janowskie to duży kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Puszczy Solskiej, która zajmuje południe województwa lubelskiego. Lasy Janowskie znajdują się więc na Lubelszczyźnie, jednak ich niewielka część obejmuje także województwo podkarpackie. Dokładne położenie tego kompleksu leśnego przypada na powiaty: janowski, stalowowolski, niżański i biłgorajski. Rozległy pas zieleni ciągnie się między Doliną Sanu na południu a Wzniesieniami Urzędowskimi oraz Roztoczem Zachodnim na północy. [Lasy Janowskie – Lasy Janowskie i okolice
 • Lasy Janowskie wchodzą w obręb Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, który  został utworzony w 1984 roku. Są to w większej części lasy państwowe. Zarządza nimi Nadleśnictwo Janów Lubelski. Niewielki procent tego kompleksu leśnego stanowią także lasy prywatne. Lasy Janowskie nie są oficjalnie Parkiem Narodowym, jednak podnoszone są postulaty, aby zmienić status tego kompleksu leśnego. Proponuje się więc utworzenie Janowskiego Parku Narodowego.
 • W Lasach Janowskich zostało utworzonych 6 rezerwatów przyrody: Lasy Janowskie, Kacze Błota, Szklarnia, Łęka, Jastkowice oraz Imielty Ług.
 • Lasy Janowskie odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczymi. Wchodzą w obręb jednej z największych puszczy w Polsce, a ich ekosystem jest ukształtowany w wyjątkowy sposób. Stanowią także teren dla prac badawczych. Z tego względu Lasy Janowskie zostały ustanowione Leśnym Kompleksem Promocyjnym, czyli „pilotażowym obszarem wdrażania proekologicznej polityki leśnej państwa”. Co to oznacza? Na obszarze tego kompleksu leśnego promuje się rozwiązania innowacyjne dla leśnictwa oraz przyjazne dla środowiska. W Lasach Janowskich, w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego, porządkuje się gospodarkę wodno-ściekową, eliminuje się pozaprzemysłowe źródła lokalnych zanieczyszczeń. Ten kompleks leśny jest więc ośrodkiem szkoleniowo-dydaktycznym, w którym budzi się społeczną świadomość w zakresie ekologii. Obecnie Lasy Janowskie są jednym z 25 Leśnych Kompleksów Promocyjnych w Polsce. [Leśny Kompleks Promocyjny „LASY JANOWSKIE” – Aktualności – Nadleśnictwo Janów Lubelski – Lasy Państwowe]

HISTORIA

 • Lasy Janowskie są także ważnym miejscem pod względem historycznym. Za priorytet uznaje się zachowanie takich miejsc w nienaruszonym stanie, między innymi z tego względu park objęty jest ochroną. Na terenie Lasó Janowskich odbyła się bitwa na Porytowym Wzgórzu, czyli największa bitwa partyzancka II wojny światowej. Owa walka była częścią niemieckiej operacji Sturmwind I, wymierzonej w polskie siły partyzanckie. Akcja trwała od 11 do 15 czerwca 1944 roku w Lasach Lipskich i Lasach Janowskich. Operacja zakończyła się niepowodzeniem strony niemieckiej. W parku krajobrazowym Lasy Janowskie znajduje się wiele obiektów upamiętniających to ważne wydarzenie historyczne. 
 • Pomniki upamiętniające walki:
  5 czerwca 2022 odsłonięto pomnik Bolesława Usowa „Konara” – partyzanta, który brał udział w odparciu sił niemieckich podczas operacji Sturmwind I oraz kierował oddziałem AK podczas bitwy na Porytowym Wzgórzu 14 czerwca 1944 roku. Dzięki „Konarowi” polskie siły, które były znacznie mniejsze niż niemieckie, z powodzeniem przerwały okrążenie atakujących. Dowódca wyprowadził z lasów trzy tysiące ludzi w taki sposób, że wyjście nie zostało zauważone przez Niemców.
  W 1969 roku wzniesiono pomnik upamiętniający dowódcę III kompanii Straży Chłopskiej I Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej, czyli kapitana Juliana Kaczmarczyka „Lipy”. Pomnik znajduje się w miejscu partyzanckiej bitwy pod Grabą z 11 czerwca 1944 r, czyli jednocześnie w miejscu śmierci dowódcy. Pomnik został stworzony przez polskiego artystę oraz rzeźbiarza – Bronisława Chromego.
 • W Lasach Janowskich znajdują się także obiekty historyczne, na przykład cmentarz partyzancki czy ślady okopów. [Lasy Janowskie – Nadleśnictwo Janów Lubelski – Lasy Państwowe]
 • Lasy Janowskie odgrywały także ważną rolę w przebiegu znacznie wcześniejszego wydarzenia historycznego, czyli powstania styczniowego.  Na to, że janowski obszar leśny stanowił strategiczne miejsce walk, wpłynęło sąsiedztwo z rosyjsko-austriacką granicą oraz to, że obszar jest bardzo rozległym kompleksem leśnym. W Lasach Janowskich odbyły się między innymi następujące bitwy: potyczka pod Gorajem, pod Huta Krzeszowską czy pod Momotami.

PRZYRODA, LOKALIZACJA

INFORMACJE DODATKOWE

 • Lasy Janowskie są terenem przyjaznym dla rowerzystów. Rowerzyści mogą korzystać z utwardzonych dróg leśnych, a także z 300 km sieci szlaków rowerowych.
  W czerwcu tego roku na terenie lasów odbył się nawet rajd rowerowy „Tour de Lubelskie”. W kompleksie leśnym znajduje się także Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który zaprasza rowerzystów między innymi do przechowywania tam rowerów. Do ośrodka można zgłaszać się także z prośbą pomoc w transporcie rowerów w celu znalezienia się na dalszej części szlaku.
  [DLA ROWERZYSTÓW (lasyjanowskie.com)]
 • Aby lepiej poznać ten park krajobrazowy, można obejrzeć program „Lasy Janowskie”, w którym opisane zostały walory przyrodnicze tego terenu.
 • Odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne, na przykład: wystawy fotografii przyrody, bieg miejscami pamięci, wystawa zdjęć krzyży biłograjsko-janowskich. Co roku w Łążku Garncarskim znajdującym się w gminie Janów Lubelski odbywa się także SKiS, czyli Stodoła Kultury i Sztuki. Jest to festiwal, który zaprasza miłośników teatru, muzyki, tańca, malarstwa czy kina. Podczas festiwalu organizowane są warsztaty w tej tematyce. Nie brakuje także okazji do poznania elementów tamtejszej kultury regionalnej. 
 • W parku krajobrazowym znajdują się arcydzieła sztuki ludowej, na przykład krzyż w Szelidze lub archaiczna kapliczka wyciosana w pniu sosny.

Kontakt

Miejsce spotkania
Ostoja Konia Biłgorajskiego
23-300, Janów Lubelski
Szklarnia

Miejsce spotkania

Kliknij aby zobaczyć na mapie.

Wypełniając ten formularz zgłaszasz chęć uczestnictwa w trekkingu z Nelą w Lubelskich Lasach Janowskich (pamiętaj, że wysłanie formularza zgłoszeniowego nie oznacza rezerwacji miejsca. Po wysłaniu zgłoszenia otrzymasz potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową).

Uwaga: aktualnie mamy bardzo dużo zgłoszeń. Możesz się zgłosić na listę rezerwową wypełniając poniższy formularz.

Zapraszamy na wspólny trekking z Nelą Małą Reporterką organizowany przez Fundację Neli po Lasach Janowskich ❤
Już 10 września wyruszymy razem na trekking przyrodniczy z Nelą Małą Reporterką i miejscowymi przyrodnikami, aby odkrywać i podziwiać piękno Lasów Janowskich 🙂
Kogo możemy spotkać?
Czarnego bociana, bielika, czerwończyka nieparka, dzięcioła czarnego i zielonosiwego, gacka brunatnego, a nawet rysia 🙂. Będzie można też podziwiać koniki biłgorajskie (na terenie Lasów Janowskich znajduje się także jedyna w Polsce ostoja tych zwierząt).
TERMIN I MIEJSCE
1. Termin: 10 września 2022 r. start o godzinie 11:00.
2. Miejsce: Ostoja konika biłgorajskiego, Szklarnia, Lasy Janowskie.
OGÓLNY PLAN
1. Część wydarzenia będzie stanowić około 2 godzinny trekking (łącznie z przystankami) po kompleksie leśnym Lasy Janowskie. W trakcie trekkingu uczestnicy będą mogli podziwiać bogactwo przyrodnicze Lubelszczyzny. Podczas trekkingu przewidziane będą przystanki, podczas których prowadzący będą opowiadać uczestnikom o specyfice przyrodniczej regionu.
2. Kolejną część wydarzenia stanowi miniwykład dla dzieci z udziałem przyrodników oraz Neli Małej Reporterki. Przedmiotem wykładu będzie przedstawienie ptaków jakie możemy spotkać w strefach ochronnych wokół obszaru Lasów Janowskich. Ta część wydarzenia będzie się odbywać w specjalnie przygotowanym namiocie. Dzieci będą miały zapewnione krzesła, stoliki, poczęstunek. Wykład będzie trwał około dwóch godzin (wraz z częścią ćwiczeniową, aktywizującą uczestników miniwykładu).
3. Fundacja dokładny plan i harmonogram wydarzenia ze względów organizacyjnych poda w późniejszym terminie. Kolejność aktywności może ulec zmianie.

REJESTRACJA
1. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się poniżej.
2. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 05.09.2022 (poniedziałek) do godz. 15:00, jednak organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia zgłoszeń w przypadku wyczerpania limitu miejsc. Wysłanie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca, a organizator celem potwierdzenia rezerwacji wyśle zgłaszającemu osobną wiadomość e-mail.
3. Wstęp, udział w trekkingu, miniwykładzie są wolne i bezpłatne.
4. W przypadku osób niepełnoletnich, obowiązkowa jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.
5. Wysłanie zgłoszenia jest tożsame z akceptacją regulaminu znajdującego się pod formularzem zgłoszeniowym.
Z uwagi na konieczność tworzenia grup trekkingowych – liczba miejsc może być ograniczona, więc prosimy o zapisy przez formularz 🙂
Wstęp wolny, bezpłatny. Do zobaczenia!

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Aktualnie tworzone są grupy trekkingowe z przewodnikami na podstawie już dokonanych zgłoszeń. Możesz wysłać zgłoszenie do GRUPY REZERWOWEJ korzystając z poniższego formularza.
O utworzeniu grup rezerwowych będziemy informować w osobnych mailach, jeżeli liczba przewodników nam na to pozwoli.

Drodzy Przyrodnicy i Przyrodniczki,

cieszymy się, że mimo kapryśnej pogody przybyliście tak licznie do Ostoi Konika Biłgorajskiego i odkrywaliście razem z nami bogactwo Lasów Janowskich! Wasze zaangażowanie i postawa Leśnych Przyjaciół jest godna naśladowania! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego dnia 🙂