KAMPANIA SPOŁECZNA #USTA-PYSK

JAK UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZWIERZĘTOM?
Zobacz film

PIERWSZA POMOC DLA PSA

PIERWSZA POMOC DLA KOTA

PIERWSZA POMOC DLA ŚWINKI MORSKIEJ

PIERWSZA POMOC DLA CHOMIKA

PIERWSZA POMOC DLA KRÓLIKA

PIERWSZA POMOC DLA FRETKI

Uwaga! Udzielając pierwszej pomocy przedweterynaryjnej – zachowaj spokój!

Twoje zdenerwowanie udzieli się zwierzęciu, które i tak jest w ogromnym stresie, ponieważ nie rozumie co się dzieje.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy, pamiętaj o zastosowaniu ABCD, czyli:

 A – Airways, czyli drogi oddechowe, chodzi o sprawdzenie czy w pysku zwierzaka nie ma przedmiotu, który utrudnia oddychanie. 

 B – Breathing, to inaczej oddech. Jak drogi oddechowe są już drożne (czyli nie ma nic w pysku), sprawdź czy zwierzę oddycha. Możesz to zrobić podstawiając pod nos np. ekran telefonu komórkowego (jeżeli masz, użyj lusterka), jeżeli zaparuje, to znaczy, że oddycha.

C – Circulation, to krążenie, które należy sprawdzić szukając tętna. W tym celu przyłóż palce środkowy i wskazujący do wewnętrznej strony uda (mniej więcej na wysokości kolana, tam jest tętnica udowa) lub do klatki piersiowej.

D – Disability – stan neurologiczny. To trudne słowo, które odnosi się do sprawdzenia czy zwierzak reaguje na bodźce – np. dotyk.

 

 

Jeżeli pies nie oddycha, postaraj się położyć go na prawym boku. Ułóż go w taki sposób, żeby szyja i głowa były w prostej linii.

Wdmuchuj powietrze przez ok. 3 sekundy, jeżeli nie jesteś pewny jak długo powinno to trwać, odliczaj w myślach: 101, 102, 103. 

W czasie wykonywania tej czynności, klatka piersiowa zwierzęcia powinna się delikatnie unosić. Należy wykonać około 20 wdechów na minutę. 

Jeżeli oddech psa nie wrócił, rozpocznij masaż serca.

Działaj zasadą 15-2, czyli wykonaj 15 uciśnięć i 2 wdechy, następnie powtarzaj czynność przez około 1 minutę. Po tym czasie, przerwij na 30 sekund żeby sprawdzić czy pies zaczął samodzielnie oddychać. Jeżeli oddech nie wrócił, kontynuuj masaż serca do momentu, aż zjawi się pomoc.

Pies przytomny – Zadławienie

Pies zadławił się, ale jest przytomny. Jak rozpoznać zadławienie? Pies prawdopodobnie stoi w rozkroku z głową w dół.

Uwaga – pomimo, że zwierzę jest udomowione oraz zna Ciebie, pod wpływem stresu może zachowywać się AGRESYWNIE!

Zajrzyj do pyska, jeżeli przedmiot jest blisko, postaraj się go wyjąć. Jednak gdy przedmiot jest daleko w gardle, nie próbuj wsadzać ręki głęboko do pyska, ponieważ możesz przedmiot wepchnąć dalej.

Stań za psem w rozkroku. Obiema rękami złap go pod brzuchem i podnieś tylne łapy tak, żeby tułów był wyżej niż głowa. Jedną ręką trzymaj psa w tej pozycji, drugą dość mocno poklep go po barku. Przedmiot powinien wylecieć.