Jak właściwie opiekować się zwierzętami? Na te pytania odpowiadały dzieci w konkursie zorganizowanym przez Fundację Neli i tworzyły rysunkowe instrukcje. Wszystkie prace były piękne, a 9 zwycięskich prac zostało umieszczonych na wiatach przystankowym w Warszawie :). Oto lista przystanków na których znajdziecie rysunki dzieci. Plakaty czekają na Was do końca października 2022 :).

Znajdź swój plakat

lista przystanków

Przystanek:
Kijowska
Ząbkowska
Buków
Kawęczyńska-Bazylika
Zabraniecka
Hutnicza
Rembielińska
Stare Świdry
Stare Świdry
Braci Zawadzkich
Myśliborska
Pl. Ostrej Bramy
Al. Zieleniecka
Rondo Waszyngtona
Rondo Waszyngtona
Sadyba
Os. Domaniewska
Os. Domaniewska
Os. Kabaty
Ochota-Ratusz
Ochota-Ratusz
Pomnik Lotnika
Łopuszańska
Łopuszańska
Szczęśliwice
Szczęśliwice
Ursus-Ratusz
Norblin
Norblin
Os. Górczewska
Stare Bemowo
Cm. Wawrzyszewski
Metro Wawrzyszew
Metro Politechnika
Nowy Świat
Głowackiego
Conrada-Szkoła
Rudzka

Jak humanitarnie traktować zwierzęta domowe?

Jak humanitarnie traktować zwierzęta domowe?

W Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt znajdują się podstawowe zasady odpowiedniego traktowania zwierząt oraz kary przewidywane za okrucieństwo wobec pupili. Ustawa opisuje fundamentalne kwestie moralne —zwierzęta nie są przedmiotami czy zabawkami. Hasło „humanitarne traktowanie zwierząt” obejmuje jednak nie tylko zakazy zabijania czy znęcania się nad zwierzętami, lecz także „traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę”. Większości z nas te kwestie mogą wydawać się oczywiste i niewarte głębszej refleksji. Jednak czy na pewno wiemy, jak odpowiednio zajmować się zwierzętami domowymi, które bardzo często są także naszymi najlepszymi przyjaciółmi? Skoro kochamy naszych małych przyjaciół, musi nam zależeć także na tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Warto więc dowiedzieć się, jak traktować zwierzęta, by nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf 

W ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy następujący zapis: „kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”. Te zasady dotyczą wszystkich zwierząt domowych. Jakie są jednak szczegóły opieki nad poszczególnymi zwierzakami?

PSY

CO ROBIĆ

  • ïSPACERY – jedną z podstawowych zasad opieki nad psami jest konieczność częstego wyprowadzania ich na spacery. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, dlatego częstotliwość i długość spacerów są kwestiami indywidualnymi. Duże psy takie jak owczarki niemieckie czy nie powinny ściskać się w małych mieszkaniach. Twój pupil będzie zachwycony biegając w parku z językiem na wierzchu!
  • ï KARMA – psy powinny mieć odpowiednio dobraną karmę. Kupując pożywienie dla swojego zwierzaka, należy brać pod uwagę jego wiek, masę ciała oraz aktywność fizyczną. Pamiętaj o składnikach odżywczych i wielkości chrupek dostosowanych do wieku i wielkości twojego pupila. 
  • ADOPTUJ – adoptuj swojego psa! Schroniska są pełne psów, które czekają na dom. To właśnie dzięki Tobie mogą zakończyć się smutki któregoś z psów czekających w schronisku. To właśnie Ty możesz dać mu szansę na drugie, szczęśliwsze życie. 
  • KASTRACJA – warto poddać swoje psy kastracji. Kastracja pozwala, między innymi, wyeliminować u psa agresywne zachowania. W jakim wieku powinien być pies, aby można było poddać go temu zabiegowi? Mógł podejść do tego zabiegu? U samców kastrację można przeprowadzić w dowolnym wieku. Nie powinna jednak być przeprowadzana przed ukończeniem 6 miesiąca życia, ponieważ pies dopiero wtedy osiąga dojrzałość psychiczną oraz fizyczną. Aby upewnić się, czy pupil może być poddany kastracji, należy udać się do weterynarza. 

https://www.google.com/search?q=kiedy+kastrowa%C4%87+psy&oq=kiedy+kastrowa%C4%87+psy&aqs=chrome..69i57j0i22i30l4.4799j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  • CZIPUJ – czym jest czipowanie? To zabieg polegający na wszczepieniu w ciało psa czipa (małego urządzenia), w którym znajduje się numer identyfikacyjny zwierzęcia. Taki zabieg jest bezpieczny i nie powoduje bólu. To właśnie czip pomoże znaleźć Ci zagubionego psa! Każdy kod jest indywidualny przyznawany dla psiaka. Jeżeli ktoś zostaje pogryziony przez psa, znakowanie umożliwia także ustalenie czy dany zwierzaka był szczepiony. Czipowanie jest również konieczne, jeżeli opiekun chce podróżować ze swoim czworonożnym przyjacielem po krajach Unii Europejskiej.

https://um.pabianice.pl/artykul/137/252/znakowanie-psa-poprzez-czipowanie

CZEGO NIE ROBIĆ

  • ïNIE ZOSTAWIAJ PSA SAMEGO —szczególnie jeśli jest jeszcze szczeniakiem, samego w domu na cały dzień! Ta nienaturalna dla psa sytuacja może wywołać u niego stres, co spowoduje, że zacznie głośno szczekać czy niszczyć mieszkanie swojego opiekuna. 

https://www.minskmazowiecki.pl/1715,kazde-zwierze-wymaga-humanitarnego-traktowania

https://lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-zwierzat/art-9/

  • ïNIE KUPUJ PSA Z PSEUDOHODOWLI – pseudohodowla to hodowla niezarejestrowana i działająca poza Polskim Związkiem Kynologicznym (organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów).  Takie nielegalne organizacje dążą jedynie do wzbogacenia się, co oznacza, że pracujący tam ludzie nie przejmują się tym, w jakich warunkach żyją hodowane przez nich psy. Celem pseudohodowli jest masowe rozmnażanie psów nierasowych lub nieposiadających rodowodów. W pseudohodowli można znaleźć także „modne” rasy psów, których hodowla nie jest dozwolona przez oficjalne organizacje. Rasy mieszane hodowane w pseudohodowlach mogą być obciążane niepełnosprawnościami oraz wadami genetycznymi. Takie okrutne traktowanie żywych istot sprawia, że nie należy wspierać działalności pseudohodowli. Można jednak podejmować współpracę z organizacjami, które dążą do tego, aby oddawać psy z pseudohodowli do adopcji.
  • ïNIE ZOSTAWIAJ PUPILA W ZAMKNIĘTYM SAMOCHODZIE – jest to błąd, który co roku w sezonie letnim popełniają setki właścicieli psów. W ciepłą pogodę w samochodzie może być nawet 60 stopni. Dlatego pamiętajmy, aby nigdy nie popełniać tego błędu. Jeżeli zobaczymy psa w obcym samochodzie stojącym na parkingu sklepu, najpierw porozmawiajmy z menagerem sklepu i poprośmy go o kontakt z właścicielem psa. Następnie poczekajmy chwilę na opiekuna zwierzaka, powiedzmy mu, jakie szkody na zdrowiu psa może spowodować zatrzaśnięcie w gorącym pomieszczeniu, następnie wyciągnijmy psa z pułapki. Należy pamiętać, że w tej sytuacji każda upływająca minuta sprawia, że stan psa może się pogorszyć. Jeżeli nie jesteśmy w stanie skontaktować się z właścicielem psa, powinniśmy zadzwonić na 112, a następnie wybić szybę samochodu, uratować zwierzę, napoić go i skontaktować się z weterynarzem. 

https://fera.pl/co-to-jest-pseudohodowla-po-czym-ja-poznac-i-dlaczego-unikac.html

PTAKI

Miejskie ptaki (wróble, gołębie, wrony, kaczki) to zwierzęta, które spotykamy codziennie. Nie są domowymi pupilami, dlatego ludziom wydaje się, że mogą traktować je bez rozwagi. Człowiek musi sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w pewien sposób jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo kaczek, sikorek, wróbli czy gołębi.

  • ï ŚMIECI – produkowane przez człowieka mogą być niezwykle niebezpieczne dla miejskich ptaków. Mogą nawet zagrażać ich życiu. Najlepszym przykładem jest to, że ptakom zdarza się zakleić sobie dziób przez zjedzenie leżącej na trawniku gumy do żucia. Jedyny prawidłowy sposób na wyrzucanie gumy to zawinięcie jej w papierek, a następnie wrzucenie jej do kosza na śmieci.  
  • ï DOKARMIANIE – ptaki można dokarmiać wtedy, gdy brak pożywienia może zagrażać ich życiu, czyli na przykład zimą. Zawsze należy robić to w wyznaczonych do tego miejscach. Aby bezpiecznie dokarmić ptaki, należy umieścić nasiona i ziarna w karmniku. Jeżeli regularnie karmimy ptaki, pamiętajmy, aby zawsze umieszczać pokarm w tym samym karmniku, ponieważ zwierzęta zapamiętają dane miejsce i będą do niego wracać. 
  • ï NIE DAWAJ PTAKOM CHLEBA – ptaków nie należy karmić chlebem, ponieważ pieczywo nie dostarcza im potrzebnych składników odżywczych.

Pamiętajmy, że ptaki to wciąż dzikie zwierzęta, które potrafią zdobyć pożywienie bez naszej pomocy. Jeżeli przyzwyczają się do otrzymywania pokarmu od ludzi, mogą utracić swój instynkt oraz wrodzony strach przed człowiekiem, co może być dla nich szkodliwe.

GEKONY

Nie należy lekceważyć zasad humanitarnego traktowania zwierząt niebędących ssakami. Hodowla gekona lamparciego może nie wydawać się wymagająca. Możemy sądzić, że „ten zwierzak przecież tylko siedzi w terrarium i nic nie robi”. Jednak to od nas zależy czy „siedzenie” będzie dla gekona bezpieczne. 

  • ïTERRARIUM – powinno być duże, ciepłe i suche. Pamiętaj, że gekon powinien mieć stały dostęp do ciepła! Regularnie sprawdzaj, czy lampa ogrzewająca w terrarium działa prawidłowo.
  • ïSPRZĄTANIE – trzeba często wymieniać podściółkę znajdującą się w terrarium gekona. Podczas dokładnego sprzątania terrarium należy uważać także na to,  jakich środków czyszczących się używa, ponieważ niektóre środki mogą być szkodliwe dla naszego zwierzaka.
  • ïWODA I KARMIENIE – gekonowi należy codziennie zmieniać wodę oraz dostarczać mu świeżego pożywienia. 
  • ïSPOKÓJ – gekonowi nie powinno się nadmiernie przeszkadzać. Zwierzak może często przebywać w swoim terrarium. 

http://www.boz.org.pl/slownik/znakowanie.htm

CHOMIK

Najmniejsze zwierzątka także potrzebują empatii oraz zrozumienia ich potrzeb. Chomik, należący do rzędu gryzoni, jest z natury samotnikiem, dlatego nie wymaga nadmiernej opieki. Nie oznacza to jednak, że po zakupie chomika możemy o nim zapomnieć. Aby odpowiednio zajmować się chomikiem oraz, aby swoim zachowaniem nie narażać go na szkodliwy dla niego stres, należy zrozumieć charakter tego małego czworonoga.

PODSTAWOWE ZASADY OPIEKI:

  • ï KLATKA – nie może być za mała. Powinna uniemożliwiać chomikowi ucieczkę lub zaklinowanie głowy między prętami.
  • ïCISZA I SPOKÓJ – w ciągu dnia chomikom nie należy przeszkadzać. To pora ich snu. Dlatego klatka powinna znajdować się w cichym miejscu. Gdy chomiki śpią, nie należy ich także wyjmować z klatki. Nasz pupil lubi być czasem samotny. Trzeba zapewnić mu przestrzeń oraz nie męczyć go zbyt częstym głaskaniem. 
  • ï NIE ZA CIEPŁO – chomika nie powinno się wystawiać na nadmierne ciepło.
  • ï JABŁKA I KARMIENIE – Jabłka są dla chomika prawdziwym przysmakiem, zwierzak nie powinien jednak jeść ich za często. Gdy podajemy chomikowi jabłko, należy także zadbać o to, by pozbawione było pestek czy gniazd nasiennych. Chomiki nie mogą jeść również cebuli, czosnku, cytrusów, kapusty, surowej fasoli, a także produktów solonych oraz słodyczy.
  • ï WŁASNE CZTERY KĄTY – w jednej klatce nie możemy umieścić dwóch chomików. Mogłyby zacząć się bić oraz stwarzałyby zagrożenie dla siebie nawzajem.
  • ï UWAGA KAPIĘLE – chomików nie należy kąpać! Te gryzonie w naturze występują w miejscach suchych oraz oddalonych od wody. Trzeba więc pamiętać o tym, że chomiki same potrafią zadbać o swoją higienę, a wrzucenie ich do wody może narazić je na stres. 
  • ï AKTYWNE RUCHY – chomiki są niezwykle aktywnymi zwierzętami. Dlatego jeżeli chomik wydaje się apatyczny, osowiały, niechętnie biega oraz nie ma ochoty na zabawę, najpewniej oznacza to, że ma problemy ze zdrowiem. Chomiki muszą mieć zapewniony ruch, dlatego w ich klatce powinny znajdować się, na przykład ścianki wspinaczkowe, drewniane mostki, tunele czy kołowrotki. Ważne jest to, że aby uchronić chomika przed różnymi urazami, powinniśmy także dobrać mu duży kołowrotek.

Opieka nad chomikiem – 10 zasad

KOTY

Jak je pielęgnować

  • ï CZESANIE – to jedna z podstawowych reguł humanitarnego traktowania kotów. Kołtuny, które powstają w wyniku braku pielęgnacji kocich futerek, mogą być groźne dla zdrowia naszych zwierzaków. Pod kołtunami tworzą się zapalenia i osiedlają się pasożyty. Aby tego uniknąć, należy dbać o futerko swojego kota lub regularnie zabierać go do kociego fryzjera.
  • ï KŁACZKI – koty znane są z tego, że same się „myją” przez lizanie swojego futerka. Zdarza im się później wypluwać kulki z sierści. Te kulki zwane „hairball” są niemalże ich komicznym atrybutem. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste wypluwanie sierści może świadczyć o tym, że w żołądku kota znajduje się nadmiar kocich włosów. Jeżeli opiekun zauważy u swojego zwierzaka wymioty oraz utratę apetytu, powinien udać się do weterynarza.
  • ï SCZEPIENIE – zaszczep swojego kota! Pomoże mu to uniknąć wielu chorób.
  • ï PIELĘGNACJA KOCICH OCZU – jeżeli zauważymy, że oczy kota są załzawione, należy je oczyszczać. Jeżeli w oczach pupila dodatkowo znajduje się ropa, należy udać się do weterynarza. 
  • ï ZABAWKI – kocie zabawki muszą być dobrze przymocowane i wykonane  z bezpiecznych dla puszka materiałów.
  • ï KONIECZNIE ZABEZPIECZ OKNA – „Kot zawsze spada na cztery łapy…” Czy na pewno? Wypadnięcie z balkonu lub okna może być dla kotów bardzo niebezpieczne. Aby nie pozwolić na taki wypadek, właściciele kotów powinni zamontować na swoich balkonach i w swoich oknach specjalną siatkę. 
  • ï PAZURKI – pamiętaj, aby obcinać swojemu kotu pazury. Zadbaj o manicure swojego pupila.
  • ï STERYLIZACJA I KASTRACJA – są wyjątkowo ważne dla naszych kocich przyjaciół. Te zabiegi zmniejszają ryzyko występowania, na przykład nowotworów lub chorób jajników. 

Na jakim etapie życia kota najlepiej jest poddać go sterylizacji lub kastracji?

„Sterylizację kotek lub kastrację kocurów powinno się przeprowadzić po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej. U kotek następuje to po pierwszej rujce, a u kocurów wtedy, kiedy mocz zmienia swój zapach na bardziej intensywny”.

 (https://vetin.wroclaw.pl/kiedy-powinno-sie-wykastrowac-kota-wysterylizowac-kotke).

https://vetin.wroclaw.pl/kiedy-powinno-sie-wykastrowac-kota-wysterylizowac-kotke

https://www.karusek.com.pl/poradnik/jak-odpowiednio-dobrac-karme-do-potrzeb-psa/

 Projekt „Mali Przyjaciele” – wyniki konkursu

Zapraszamy dzieci z województwa mazowieckiego do włączenia się w akcję społeczną dotyczącą humanitarnego traktowania zwierząt. Akcja została ogłoszona 2 czerwca 2022 w Dniu Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. W ramach akcji przewidziane są konkursy i projekty skierowane do najmłodszych. Od dnia 2 czerwca do dnia 30 lipca 2022 dzieci z województwa mazowieckiego z klas I-III szkół podstawowych, będą mogły zgłaszać swoje prace plastyczne w KONKURSIE „MALI PRZYJACIELE”. Dzieci przez przekaz plastyczny będą mogły pokazać, jak właściwie należy opiekować się zwierzętami. Plastyczne instrukcje mają w artystyczny sposób dotrzeć do odbiorców i skłonić do refleksji. Zwycięzcy otrzymają puchary OPIEKUNÓW ZWIERZĄT oraz dyplomy. Będą też wyróżnienia :).
Do konkursu dzieci mogą być zgłoszone przez rodziców/opiekunów, ale też przez nauczycieli. Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem poniższego formularza konkursowego.

Projekt realizuje fundacja Neli – The Adventure starts Here Foundation. Zadanie publiczne pn. Mali Przyjaciele jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Nagroda główna

WYNIKI KONKURSU ❤ Oto prace, których autorzy otrzymują statuetki „Opiekunów zwierząt”. Serdecznie gratuluję!!! Nela
Zwycięzcy zostaną skontaktowani mailowo 🙂
Projekt realizuje fundacja Neli – The Adventure starts Here Foundation. Zadanie publiczne pn. Mali Przyjaciele jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Wyróżnione prace

Cześć, Dziękuję za udział w konkursie plastycznym „Mali Przyjaciele” ❤ Przesyłaliście prace, w których pokazane było, jak należy właściwie opiekować się zwierzętami. Wszystkie prace były cudowne! Oto prace, które otrzymały wyróżnienia, a ich autorzy otrzymują „Dyplomy Opiekuna Zwierząt” ❤ ❤ ❤ Serdecznie gratuluję!!! Nela
Projekt realizuje fundacja Neli – The Adventure starts Here Foundation. Zadanie publiczne pn. Mali Przyjaciele jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.